Serdecznie zapraszamy na Forum Młodych Instytutów Świeckich 2023, które odbędzie się w dniach 22-24 września w Czernej k/Krzeszowic, pod hasłem Miłość w sercu Kościoła i świata.

Ponieważ w tym roku wraz z całym Karmelem świętujemy jubileusz 150-lecia urodzin świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza – karmelitanki bosej, patronki misji i najmłodszej doktor Kościoła Powszechnego – chcemy we wspólnocie młodych konsekrowanych dziękować Trójcy Przenajświętszej za ten dar, jakim było Jej życie i jakim pozostaje Jej „mała droga zupełnie nowa” – droga ufności i miłości. Chcemy wchodzić na tę drogę – ciągle od nowa – by postępować nią w miłości Jedynego Boga, tak by miłość ta przepełniała nas i rozlewała się wokół, zraszając spragniony świat. Chcemy odkrywać coraz głębiej i owocniej fenomen niezawodnej bliskości Teresy i zaprosić każdego do wejścia w przyjaźń z tą, która umierając, zapytana, czy będzie spoglądać z nieba na tych, którzy tu zostali, zapewniła: O, nie. Będę zstępować (Żółty zeszyt, 13 lipca 1897).


W międzyinstytutowej wspólnocie, w którą połączą nas te dni, i w której towarzyszyć nam będzie Święta z Lisieux, pragniemy otwierać się na działanie Ducha Świętego i słuchać, co mówi On dziś do Kościoła i do nas – konsekrowanych Bogu w świecie i dla posługi światu. Modlitwa – refleksja – spotkanie doświadczeń: w taką triadę układają się główne punkty naszego Forum: Chcemy zaprosić wszystkich do wspólnego wejścia w ciszę modlitwy wewnętrznej, w adorację Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie i w głębię tajemnicy Eucharystii; chcemy rozważać razem i przekładać na naszą codzienność treści, które dla Małej Teresy stanowiły centrum przeżywania jej własnego powołania: oblubieńczą więź z Chrystusem i praktykę delikatnej miłości bliźniego, który znajduje się tuż obok; chcemy wreszcie przyjrzeć się wspólnie i „przełamać” – jak chlebem – naszym doświadczeniem relacji i spotkań z osobami oddalonymi od Kościoła, i poddać to doświadczenie refleksji w świetle apostolskich intuicji Teresy, ale także w świetle dokumentów papieskich podejmujących temat misji Kościoła w zsekularyzowanym świecie.

W modlitwie oddamy się prowadzeniu Pana. W refleksji pomogą nam także Goście: Inga Pozorska OV, liderka zespołu „Mocni w Duchu”, która przyjęła nasze zaproszenie do wygłoszenia

prelekcji pt. Miłość oblubieńcza źródłem energii przemieniającej świat, oraz Barbara Woszek, formatorka młodych powołań naszego Instytutu, która podzieli się z nami myślami na temat: Mała droga Teresy: miłość siostrzana przemieniająca wspólnotę.


Nasze doświadczenie kontaktów z bliźnimi, którzy zerwali swoją więź z Kościołem lub nigdy jej nie poznali, chcemy przemyśleć, zebrać i przedyskutować w trybie warsztatów – Przy wspólnym stole z odwróconymi od Boga: mała droga miłości w spotkaniu z odchodzącymi. Stawiamy tu sobie liczne pytania: czy widzę w osobie kontestującej Kościół – brata? Jak rozumiem to, że niewierzący jest moim bliźnim, a ja jestem bliźnim dla niego? Jak to poczucie braterstwa wyraża się w moich postawach wobec nieprzyjaciół Kościoła albo tych, którzy nie mają z nim i nie chcą mieć nic wspólnego? Czy czuję przynaglenie do tego, by ich zdobywać dla Pana? Jak to wygląda w konkretnych faktach mojej codzienności? Naszym pragnieniem jest, by celem wspólnych rozmów było ożywienie w nas wszystkich pragnienia pozyskania dla Chrystusa tych, którzy Go nie znają, albo lękają się Go. Inspiracją niech nam będą w tym dialogu słowa Małej Świętej, doświadczającej w ostatnim okresie życia nocy wiary i pokus przeciw niej, wołającej do Pana w swoim imieniu, w imieniu swoich braci: Zmiłuj się nad nami, Panie, gdyż jesteśmy biednymi grzesznikami! (Rękopis C).


Naszej świętej Przyjaciółce powierzymy też w końcu wyciszenie i rozpalenie naszych serc, wprowadzające do kontemplacji ukrytego w Hostii Umiłowanego. To będzie Wieczór z Teresą, która za każdym uderzeniem pulsu ponawiała ofiarowanie się Miłosiernej Miłości Boga i pragnęła czynić to aż do chwili, kiedy znikną cienie – gdy będzie już mogła wyrazić Mu swoją miłość twarzą w twarz w wieczności. Chcemy, żeby spotkanie ze Świętą Córką świętych małżonków Ludwika i Zelii Martin było pięknym wprowadzeniem do adoracji Najświętszego Sakramentu, która stanie się zwieńczeniem centralnego dnia naszego spotkania.

Zapraszamy z całego serca! Obdarujmy się wzajemnie swoją obecnością i swoim czasem. Poznajmy się bliżej we wspólnocie powołanych do uobecniania Chrystusa w zaułkach, alejach i na skrzyżowaniach świata, w bogactwie i rozmaitości naszych charyzmatów. Forum Młodych Instytutów Świeckich 2023, wszystkich jego uczestników i przyszłe owoce polecamy Sercu Jezusa, Najświętszej Maryi Pannie z Góry Karmel – naszej Matce i Siostrze – oraz wstawiennictwu Małej Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

Świecki Instytut Karmelitański Elianum

 

Forum Młodych Instytutów Świeckich
Miłość w sercu Kościoła i świata
Czerna, 22-24 września 2023 r.


Miejsce spotkania:
Dom macierzysty Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego Elianum
Czerna 210
32-065 Krzeszowice

PROGRAM:

Piątek, 22 września
16.00-18.00 Rejestracja uczestników
18:00 Kolacja
19:00 Spotkanie wprowadzające i zapoznawcze
20:00 Nieszpory, Eucharystia i dziękczynienie
Po Mszy Świętej – dla chętnych – Droga Krzyżowa ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus

Sobota, 23 września
7:00 Jutrznia i modlitwa wewnętrzna
8:00 Śniadanie
9.15-10.30 Dwugłos konferencyjny:
Konferencja I. Inga Pozorska: Miłość oblubieńcza źródłem energii przemieniającej świat
Konferencja II. Barbara Woszek: Mała droga Teresy: miłość siostrzana przemieniająca wspólnotę
10:30 Czas na pytania, kawę, rozmowy i przygotowanie do Eucharystii
11:45 Eucharystia z homilią i dziękczynienie
13:00 Obiad
Przerwa poobiednia: spacer, możliwość odwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i muzeum karmelitańskiego
15.30 Warsztaty – cz. 1: Przy wspólnym stole z odwróconymi od Boga: mała droga miłości w spotkaniu z odchodzącymi. Apostolstwo oczami Małej Teresy. Refleksja nad propozycjami z pism papieskich – wprowadzenie i prace w grupach
17:45 Nieszpory
18:10 Kolacja
19:00 Wieczór z Teresą
20:00 – 21:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu

Niedziela, 24 września
7:00 Jutrznia i modlitwa wewnętrzna
8:00 Śniadanie
9:00 Warsztaty – cz. 2: Wspólne spotkanie panelowe: podsumowanie prac w zespołach, zebranie doświadczeń, wnioski robocze
11:00 Czas dla KKIŚ
12:00 Eucharystia z homilią i dziękczynienie
13:15 Obiad

Zapisy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz nr telefonu: 663 923 061 (do 31 sierpnia!)

Koszt: 180 zł