Aktualności

W sobotę, 26 października 2024 roku w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu miało miejsce uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego członkini Instytutu Świeckiego Misjonarek Królewskości Chrystusa, lek. med. Aleksandry Gabrysiak, zamordowanej w 1993 roku. 

Aleksandra Gabrysiak urodziła się 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie (diecezja warszawsko-praska). Cierpiała na nieuleczalną chorobę, która utrudniała jej swobodne poruszanie się.

- Bracia najmilsi, nie łudźmy się, że miłość do krzyża i jego naśladowanie jest rzeczą łatwą dla naszej natury. Nie ma nic bardziej jej przeciwnego i taka przemiana wymaga wysiłku naszej woli, ale przede wszystkim jest owocem łaski (I, 89).

- Nie przemilczę tego, co z przerażeniem obserwuję, że często człowiek nie umie powstrzymać się przed ucieczką od tego wszystkiego, co nosi znamię poświęcenia, wyrzeczenia, bólu. I dlatego ze strachu przed krzyżem pomniejsza się jego wartość, ukrywa się ją (oczywiście w dobrej wierze), oddalając się w ten sposób od zasady, której był wierny Paweł, iż należy bardziej podobać się Bogu niż ludziom.

Może odnajdziesz w tej historii zaproszenie Pana Boga skierowane do Ciebie, do wybrania takiego stylu życia?

W styczniu 2025 roku niespodziewanie odeszła do Pana nasza Seniorka, Wiesia. Rzeczywiście było to niespodziewane odejście, bo choć Wiesia była już w 96 roku swego ziemskiego życia, poruszała się przy pomocy chodzika i zmagała z różnymi dolegliwościami, to zawsze, na miarę sił, aktywnie uczestniczyła w życiu Wspólnoty.

Wspólnota Kościoła otacza modlitwą następcę św. Piotra, Ojca Świętego Franciszka. W ostatnich dniach modlitwa ta stała się jeszcze bardziej intensywna i żywa. Pasterze Kościoła na całym świecie wzywają do modlitwy, by duchowo wesprzeć Papieża. Przyłączmy się do modlitwy, o którą prosi także Episkopat Polski.

"Wszechmogący, wieczny Boże, Twoja wola kieruje wszystkimi chwilami naszego życia, przyjmij naszą ufną modlitwę za umiłowanego Ojca Świętego Franciszka, który jednoczy się z Chrystusem cierpiącym za zbawienie świata. Prosimy Cię obdarz go zdrowiem i potrzebnymi łaskami, aby odzyskał siły i składał Ci dzięki w Twoim Kościele.

Dojrzałość i dojrzałe wybory życiowe 

28 - 30 marca 2025 r.

Sesja proponuje pogłębione i szersze spojrzenie na proces dojrzewania i samą dojrzałość człowieka, na dary Boga – jeśli je poznamy i przyjmiemy, wówczas możemy osiągnąć to, do czego Bóg nas powołał, a więc i wolność dzieci Bożych, i dojrzałość wyborów. 

Prowadzi: Mateusz Roman Hinc OFMCap – psycholog, psychoterapeuta;

26 kwietnia 2025  roku (w sobotę)  w Poznaniu odbędzie się spotkanie Instytutów Świeckich Archidiecezji Poznańskiej. W planie spotkania jest modlitwa, Msza święta, rozmowy...

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

w celu uzyskania dokładniejszych informacji.

Prosimy o zgłoszenia do 31 marca 2025 roku.

"(...) Dziewictwo jest odpowiedzią miłości na miłość Chrystusa i istnieje niezależnie od okoliczności życiowych. Żywi się zapałem w działaniu tak, jak samotnością z powodu niezdolności do działania i nie jest tym uwarunkowane.

W Roku Jubileuszowym Świecki Instytut Karmelitański Elianum zaprasza na Dni Eliańskie z o. Cherubinem: „Być pielgrzymem nadziei” (2–4 maja 2025).

Więcej informacji na plakacie oraz na stronie: www.elianum.pl.

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła diecezjalne dochodzenie w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Antonina Baglieriego, mężczyzny z porażeniem czterokończynowym, który poświęcił swoje życie, by innych przybliżać do Chrystusa. 2 lutego 2025 r. Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła prawomocność diecezjalnego dochodzenia w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Antonina Baglieriego, znanego jako „Boży Atleta”.

„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” (Ef 4,29). Zapisane w Piśmie Świętym zobowiązanie jest wezwaniem do odpowiedzialności za słowo, które w dzisiejszych czasach staje się, niestety, niejednokrotnie narzędziem dezinformacji, przemocy słownej, a nawet nienawiści.

Być konsekrowanym a jednocześnie żyć w świecie, jak każdy zwykły człowiek – to trudne powołanie – mówi Joanna Wójtowicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Lekarze, artyści, urzędnicy, nauczyciele – czasem nawet nie wiemy, że niektórzy z tych ludzi, żyjący wśród nas poświęcili swoje życie Bogu, złożyli śluby i starają się realizować charyzmat swojego instytutu, po to, by być zaczynem dobra w świecie.

Jak co roku w niedzielę przed Dniem Życia konsekrowanego w Bazylice Krzyża Świętego w Warszawie została odprawiona Msza święta w intencji osób konsekrowanych, której przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który także wygłosił
homilię. Poniżej publikujemy jej treść:

Na to jubileuszowe wydarzenie zaproszeni są w szczególności wszyscy zakonnicy i zakonnice, mnisi i mniszki, nowicjusze i nowicjuszki, a także inne osoby konsekrowane.

"Trójca Przenajświętsza spojrzawszy na biedną ludzkość, która w swoim buncie przeciw Bogu zmierza na manowce, podejmuje decyzję o jej zbawieniu.

Faciamus redemptionem hominum! W tym akcie niewysłowionej miłości i miłosierdzia spójrzmy na Słowo, które wpatrzone w Ojca wypowiada swoje „Ecce venio, Pater, ut faciam voluntatem tuam!”.

Osoby konsekrowane pielgrzymami nadziei

W Liturgię dzisiejszej niedzieli wpisuje się święto Ofiarowania Pańskiego. Dzień ten z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzony jest w Kościele jako dzień życia konsekrowanego.

„Jesteśmy wezwani, by być świadkami Ewangelii. Podobnie jak Jan Chrzciciel mamy być głosem wołającego na pustyni…