Aktualności

Instytut Świecki Misjonarek Chrystusa zaprasza Panie (do 45 roku życia) zainteresowane świeckim życiem konsekrowanym i salwatoriańskim charyzmatem Instytutu, na wspólnotowe rekolekcje, w dniach 12-18 lipca 2025 r., w Trzebini (woj. małopolskie).

Uczestnicząc z naszą wspólnotą w rekolekcjach, będziecie mogły nie tylko ubogacić się duchowo, ale również rozeznać, czy życie świeckie konsekrowane jest Waszą drogą. Będzie również możliwość rozmowy indywidualnej.

Temat rekolekcji „Wypłyń na głębię”. Serdecznie zapraszamy.

Świecka osoba konsekrowana w Instytucie Chrystusa Króla żyje w pełni zanurzona w świecie, lecz jej życie całkowicie przynależy do Boga. Nie nosi habitu, nie mieszka w klasztorze, ale w swoim mieszkaniu, pracując zawodowo i działając w społeczeństwie. Jak podkreślał prof. Giuseppe Lazzati, założyciel Instytutu, osoba taka ma być „światłem świata i solą ziemi”, chrześcijaninem konsekrowanym, który niesie Chrystusa w codzienność życia świeckiego.

"Mamy kochać Naród! Jeżeli kiedy Ojczyzna wymagała miłości, to właśnie teraz na przełomie dziejów, gdy się krzyżują różne prądy i dążenia, a do głosu dochodzą różne niepokojące nas teorie. Szczególnie teraz cnota moralna miłości Ojczyzny jest obowiązkiem Polaków ochrzczonych, którzy są przez Boga podniesieni do wyższego poziomu życia nadprzyrodzonego.

Przyrodzona cnota miłości Ojczyzny w Narodzie ochrzczonym może stać się cnotą nadprzyrodzoną i obowiązkiem miłości. [...]

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie zaprasza na sesję formacyjną:

Święta codzienność
CFD – Kraków, 6-8 czerwca 2026

Mało kto w wyrażeniu „święta codzienność” widzi kryjącą się tam językową sprzeczność, choć raczej powszechnym doświadczeniem jest trud walki o to uświęcanie codzienności.

W języku biblijnym przeciwieństwem słowa „święty” (hebr. kadosz) nie jest „zły” albo „grzeszny”, ale właśnie „codzienny”, „powszechny”, „zwyczajny”. Czy zatem codzienność i zwyczajność faktycznie mogą być święte? W sesji „święta codzienność” będziemy odkrywali biblijny koncept świętości oraz liturgię jako źródło uświęcenia naszego życia w każdym z jego wymiarów.

"Oto nasze przeżywanie święta Chrystusa Króla i w takim duchu dokonuje się akt konsekracji Królowi. Zadaję więc sobie pytanie: Czy wystarczająco przemyśleliśmy wartość jaką ma wewnętrzne oderwanie od samego siebie? Często o tym rozmawialiśmy, czy możemy jednak powiedzieć, że w naszym życiu Król stał się Panem naszego serca, naszego umysłu, całego naszego jestestwa?
Oczywiście często powtarzaliśmy i powtarzamy słowa: „Cały powierzam się Tobie", ale czy faktycznie nasze życie odzwierciedla te słowa, czy może sami siebie oszukujemy?" (Giuseppe Lazzati)

 

Myśli ks. Wojciecha Piwowarczyka, założyciela:

Bóg jest konsekwentny.

Bóg jest obecny w ludziach poprzez prostotę.

Bóg jest otwarty na człowieka, a człowiek z kolei powinien być otwarty na rozwój, na wpływ tego wszystkiego, co ma się dokonać.

Bóg jest Panem swoich darów i swego działania – wkładem z mojej strony jest otwarcie się na to działanie.

Sześćdziesięciodziewięcioletni kard. Robert Francis Prevost, to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika, pochodzi z Ameryki Północnej.

NOWENNA DO ŚW. ANDRZEJA BOBOLI O DAR JEDNOŚCI I POKOJU

MODLITWA WSTĘPNA

Do odmawiania przez wszystkie dni nowenny.

 Święty Andrzeju Bobolo, Patronie jedności,

Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich. Na fundamencie tych słów Świętego Pawła przez wieki  budowałeś wokół siebie wspólnotę ludzi oddanych Bogu i bliźnim.

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przesyła w załączeniu tekst „Komunikatu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych z okazji rocznicy ogłoszenia encykliki "Centesimus Annus" oraz w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce.

Wybory w demokracji zobowiązaniem do odpowiedzialności

 Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
z okazji rocznicy ogłoszenia encykliki Centesimus Annus 
oraz w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i Instytut Prymasa Wyszyńskiego zapraszają 10 maja 2025 roku do włączenia się w modlitwę kobiet w intencji Ojczyzny. W ten sposób zgodnie z wiekową tradycją kobiety chcą modlić się u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej.

W dniach 17-18 maja zapraszamy do Milanówka osoby zainteresowane powołaniem do życia konsekrowanego w świecie oraz poszukujące swojego powołania.

W ramach spotkania konferencje, Msza św., rozmowy, możliwość spowiedzi i rozmowy duchowej.

Zgłoszenia uczestnictwa można dokonać telefonicznie pod nr: 502 146 168, lub mailem: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Instytut Miłosierdzia Bożego zaprasza do Białegostoku na Międzyinstytutowe Spotkanie Młodych, połączone z obchodami 50. rocznicy narodzin dla nieba błogosławionego ks. Michała Sopoćki i 25. rocznicy śmierci współzałożycielki Ludmiły Roszko.
 
Termin: 9-11 maja. Rozpoczęcie - 9 maja, godz. 18.00, zakończenie - 11 maja, godz. 12.00. Miejsce: Białystok. Koszt noclegu i wyżywienia: dowolna ofiara.
 
Zgłoszenia: Instytut Miłosierdzia Bożego - Małgorzata, tel. 607 456 590.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy 2025 życzymy wszystkim spotkania z Bożą Obecnością, która daje siłę.


Św. Paweł powiedział : „Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania” (1 Kor 15,19).  Rozstrzygająca jest  więc  postawa otwarcia na zmartwychwstanie, na nowe życie a nie tylko na tu i teraz.  Życzmy sobie nawzajem, by nasza radość czerpała z perspektywy wiecznej, nie ziemskiej.
Błogosławionych Świąt!

 

(Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, ołtarz główny)