
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026 słowa wdzięczności do wszystkich Nauczycieli i Wychowawców kieruje Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, abp Andrzej Przybylski, Słowo w załączeniuŚwieccy konsekrowani, wśród których jest wielu nauczycieli, dziękują serdecznie Delegatowi Episkopatu za słowa życzeń.
Niech czas wakacji będzie dla nas wszystkich pełen pokoju serca, satysfakcji, niech towarzyszy nam Boże błogosławieństwo każdego dnia.
***
SŁOWO DELEGATA KEP DS. DUSZPASTERSTWA NAUCZYCIELI NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026
Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy,
dobiega końca kolejny rok szkolny. Za kilka dni rozdacie swoim uczniom świadectwa i będziecie mieć szansę na chwilę odpoczynku i podsumowanie całorocznej pracy pedagogicznej. Na zakończenie Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łomży wszyscy biskupi polscy wyrazili wielką wdzięczność dla każdego z Was za ogromne poświęcenie w niesłychanie ważnym zadaniu wychowania młodych pokoleń. Od Waszej pracy i sposobu realizacji powołania zależą losy nie tylko pojedynczych uczniów, ale całego społeczeństwa i Ojczyzny. Jako ludzie wierzący wspieramy Was modlitwą, abyście nigdy nie zmęczyli się w swoim powołaniu i zawsze byli świadomi jego piękna i doniosłości. O tym, jak bardzo jesteście bliscy Bogu, może świadczyć fakt, że sam Jezus nosił tytuł Nauczyciela i stał się dla nas wszystkich wzorem najlepszego Wychowawcy.
Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze umiemy docenić Wasz trud, szczególnie, że obok codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą musicie często sami szukać najlepszych rozwiązań wychowawczych w skomplikowanej sytuacji społecznej, kulturowej i edukacyjnej w Polsce. Tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej.
Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym. Jednocześnie musicie odpowiadać na nowe potrzeby współczesnych pokoleń uczniów, szukać właściwych granic między troską o ich życie psychiczne a staraniem o ich rozwój intelektualny i społeczny, między towarzyszeniem im w kryzysach a stawianiem wymagań i przygotowaniem do realnego i odpowiedzialnego życia. Podziwiamy Waszą mądrą współpracę z rodzicami i świadomość, że wypełniacie wobec nich funkcję pomocnicą, choć coraz częściej musicie dzieciom zastąpić ich rodziny.
Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia. Dziękujemy, że stoicie na straży integralnego rozwoju uczniów, dbając o wszystkie sfery ich życia, w tym również o życie duchowe. Dziękujemy, że jako chrześcijanie nie wstydzicie się wiary i wartości chrześcijańskich, które przecież nigdy i nikomu nie niosą zagrożenia, ale zawsze są szkołą prawdy i miłości. Dziękujemy, że jako Polacy macie odwagę uczyć dzieci i młodzież miłości do Ojczyzny, przekazywać im możliwie najpełniejszą wiedzę o polskiej historii i literaturze. Dziękujemy Wam, że widząc kryzys rodziny, wychowujecie młodych w duchu poszanowania wartości prorodzinnych, ukazując nadrzędną wartość życia ludzkiego, piękno małżeństwa i życia rodzinnego.
Za Was wszystkich modlić się będziemy podczas kolejnej pielgrzymki na Jasną Górę, w dniu 2 lipca br. Zapraszam do udziału w niej nauczycieli i wychowawców, pracowników szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych i instytucji edukacyjnych, a także rodziców i uczniów. Niech połączy nas wspólne dziękczynienie za miniony rok i prośba do Boga o Jego błogosławieństwo.
Z wdzięcznością i modlitwą
+Andrzej Przybylski
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli
Katowice, 22 czerwca 2026 r.
