Ta wspólnota konsekrowanych kobiet jest częścią Ruchu Nazaret, z którym ma wspólnego Założyciela - Jana Augustyna Beňo, charyzmat i duchowość, jak też te same specyficzne apostolskie cele.

Charyzmat założyciela tego instytutu wynika z charyzmatu św. Jana Bosko, który w trosce o dorastającą młodzież rozwinął swoją własną metodę pedagogiczną, nazywaną systemem prewencyjnym. Charyzmat założyciela Ruchu Nazaret przesuwa tę prewencję w wychowaniu na początek jego egzystencji, a nawet jeszcze daleko wcześniej, kiedy ukierunkowuje się na formację rodziców i przyszłych rodziców jako tych, którzy ponoszą pierwszą odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci.

Przeżycie dnia bez jego podsumowania, jest jak czytanie Pisma Świętego bez rozmyślania.

J.A. Beňo

 

 

CO NAS WYRÓŻNIA

Członkinie Instytutu Świeckiego "Betania" oprócz troski o przeżywanie swojej świeckości konsekrowanej w środowiskach, w których się znajdują, poświęcają się także swoim specyficznym celom. Jest nimi animacja rodzin w ich najróżniejszych potrzebach, animacja młodzieży, szczególnie pomoc przy odkrywaniu i formowaniu ich powołania przez osobisty kontakt, a wreszcie tworzenie i rozszerzanie środków przekazu dla potrzeb katechizacji.

W Ruchu Nazaret spełniają te swoje specyficzne cele we współpracy z jego gałęzią kapłańską i gałęzią rodzin.

Szukają też sposobu na urzeczywistnienie w pozostałych kościelnych i świeckich środowiskach, w których członkinie instytutu świeckiego są obecne.

 

 

ZAŁOŻYCIEL

Jan Augustyn Beňo SDB urodził się 12 października 1921r. jako trzecie z sześciorga dzieci w ubogiej, wierzącej, robotniczej rodzinie w Prestavlkach na Słowacji.

Mając 14 lat odszedł z domu, by uczyć się i szukać życiowego powołania.

W 1950r. w wieku 29 lat, podczas masowego aresztowania wszystkich zakonników został uwięziony jako salezjański kleryk. Święcenia kapłańskie otrzymał tajnie w więzieniu z rąk biskupa Rožňavy. W najtrudniejszym okresie komunistycznych prześladowań na Słowacji, gdy inni mówili: Trzeba poczekać na lepsze czasy, potajemnie pracował z młodzieżą, z której powstawały małżeństwa, z małżeństw rodziny, a z nich znowu młodzież. Przypłacił to dziesięcioletnim pobytem w więzieniu i torturami.

Z bogatej twórczości duchowej, obejmującej wiele książek, publikowanych często pod różnymi pseudonimami, a także w obcych, najbardziej znane są: Każdego dnia, Usłyszeliśmy słowo Pana, Mów Panie, Twój sługa słucha, Filozofia, Między próbą a wiernością, Jak ludzie żyją.

Pod koniec swojego życia, na pytanie jak przeżywa swój czas, odpowiadał: Pomimo rosnącego zmęczenia, wynikającego z mojej służby i mnożących się problemów, każdego dnia cieszę się, że jutro będzie lepiej... mam stale radość, która daje mi nadzieję na udział w tej ostatniej i najpiękniejszej radości.

Zmarł dnia 21 września 2006 roku.

 

 

HISTORIA INSTYTUTU

Żeński Instytut Świecki "Betania" powstał w roku 1983 na Słowacji, kiedy 8 grudnia pierwsze jego członkinie złożyły śluby na ręce swojego założyciela, salezjanina księdza Jana Augustyna Beňo.

22 sierpnia 1996 roku erygował go biskup bańskobystrzycki Rudolf Balaž jako instytut świecki na prawie diecezjalnym.

Od 2 lutego 2011r. instytut ten podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, choć dalej pozostaje instytutem na prawie diecezjalnym.

Ta wspólnota konsekrowanych kobiet jest częścią Ruchu Nazaret, z którym ma wspólnego Założyciela, charyzmat i duchowość, jak też te same specyficzne apostolskie cele.

 

 

FORMACJA I SPOSÓB ŻYCIA

Budowanie i utrzymywanie jedności przez systematyczne miesięczne spotkania w małych grupach, gdzie w rodzinnej atmosferze jest wspólna modlitwa, rozmyślanie nad Słowem Bożym i dzielenie się życiowymi doświadczeniami.

 

 

KONTAKT

e-mail: mmbetania[małpka]wp.pl