W gronie członków instytutów świeckich wszyscy pamiętamy dawne tak zwane żółte zeszyty. To były trzy publikacje w wydaniu broszurowym: o modlitwie, o radach ewangelicznych - w życiu świeckiej osoby konsekrowanej, oraz o historii instytutów świeckich, potraktowanej dosyć zwięźle. Są one tłumaczeniami wydawnictw włoskich, opublikowanych w serii "Instytuty świeckie w Kościele współczesnym" przez mediolańskie wydawnictwo Opera della Regalita w 1981 roku.

Nakłady tych broszur dawno się wyczerpały, a my ciągle sięgamy do wysłużonych już zeszytów i polecamy je naszym kandydatkom i kandydatom, by zapoznali się z tym, co jest fundamentalne dla naszego świeckiego życia konsekrowanego. I jeszcze na wiele innych sposobów wykorzystywaliśmy ich treść do formacji w naszych wspólnotach.

W ubiegłym 2014 roku grono odpowiedzialnych generalnych naszych instytutów, zgromadzonych na spotkaniu Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, zaakceptowało zamierzenie wydania tych broszur na nowo. Pracę tę podjęło Wydawnictwo Światło-Życie. Pierwsza książka ukazała się drukiem przed wakacjami 2015 roku, pod znanym tytułem: "Powołanie świeckie a modlitwa".

Zamówienie